przedszkole

We wrześniu 2019r., w naszej placówce, rozpoczęło działalność nowoczesne, publiczne przedszkole. Wszystkie pomieszczenia zostały zaadoptowane, wyremontowane oraz wyposażone ze środków funduszy Unii Europejskiej, w ramach realizacji projektu „Akademia Przedszkolaka 3”. Utworzyliśmy trzy oddziały przedszkolne dla dzieci w wieku 3-6 lat, po 19 przedszkolaków każdy.

Przedszkole jest czynne w godzinach 6.00 – 17.00. Od 8:00 do 13:00 realizowana jest podstawa programowa. W tym czasie placówka zapewnia wszystkim dzieciom bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę, a rodzice wnoszą wyłącznie opłaty za wyżywienie. Placówka dysponuje własną kuchnią, dzięki czemu oferowane maluchom posiłki są zdrowe, odpowiednio zbilansowane, zróżnicowane i świeże.

Jako nowe, nieduże i nowocześnie doposażone przedszkole mamy wiele atutów, które, pomimo naszej krótkiej działalności, zostały już zauważone i doceniane są przez przedszkolaki, jak i ich rodziców. Tym bardziej, iż ogromną bazę nowoczesnych pomocy naukowych, pozyskanych ze środków unijnych, wykorzystujemy, wdrażając w pracy z dziećmi najnowsze osiągnięcia pedagogiki przedszkolnej, zweryfikowane naukowo przez Katedrę Pedagogiki i Profilaktyki Społecznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który objął nasze przedszkole patronatem.

W codziennej pracy wychowawczo-dydaktycznej pragniemy dbać o:

• empatyczną komunikację z dzieckiem mającą na celu obserwowanie bez oceniania, rozpoznawanie i wyrażanie
  • uczuć dziecka, wiązanie aktualnie przeżywanych uczuć,
  • z jego potrzebami (wartościami, pragnieniami), formułowanie konkretnych próśb (ale nie żądań),
  • rozwijanie dziecięcej kreatywności w działaniu i myśleniu,
  • różnorodną aktywność twórczą dziecka poprzez udział w różnego rodzaju zajęciach dodatkowych oraz
  • projektach zarówno miejskich, jak i autorskich,
  • zachęcanie do samodzielnego rozwiązywania problemów przez dziecko,
  • możliwość samorealizacji i osiągania sukcesu przez dziecko,
  • zindywidualizowane podejście.

Oto, co jeszcze zapewnimy Państwa dzieciom:

• dwa razy w tygodniu zajęcia z języka angielskiego, a w najstarszych grupach religię,
  • innowacyjne zajęcia z kodowania,
  • różnego rodzaju imprezy przedszkolne i zabawy integracyjne na terenie placówki organizowaneprzez cały rok szkolny,
  • spotkania z ciekawymi ludźmi, dzięki rozwiniętej współpracy ze środowiskiem lokalnym,
  • przestronne sale wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz dopasowane do wieku dzieci zabawki, zapewniające im wszechstronny rozwój
    przyjazną lokalizację w otoczeniu lasu, która daje możliwość rozbudzania zainteresowań dzieci naturalnym środowiskiem i potrzebą jego ochrony,

W roku szkolnym 2023/24 w grupach przedszkolnych prowadzone będą dodatkowe zajęcia:

• rytmika - uwrażliwia na sztukę już od najmłodszych lat, a także wspiera rozwój fizyczny i emocjonalny. Dzięki zajęciom muzycznym dziecko rozwija umiejętności słuchowe, muzyczne, motoryczne. Zabawy rytmiczne dla dzieci uczą koncentracji, wspierają pamięć i poprawiają sprawność fizyczną  - prowadzący Agnieszka Leppert.
  • ceramika i lepienie z gliny dla dzieci -  Praca z gliną wpływa korzystnie na harmonijny rozwój dzieci. Ugniatanie, wałkowanie, formowanie i ozdabianie gliny to doskonałe wsparcie rozwoju małej motoryki dziecięcych dłoni i przygotowanie m.in. do nauki pisania -prowadzący Agnieszka Leppert.
  • koło edukacyjne "Uczymy się czytać metodą dr I. Majchrzak" - dla najstarszych grup wiekowych. Prowadzący Agnieszka Leppert, Joanna Jabłkowska.
  • zajęcia edukacyjno- matematyczne  z prowadzeniem  strategicznych  gier planszowych jakimi są min. szachy, bierki - dla 6-latków. Prowadzący - Joanna Jabłkowska.
  • Zajęcia z terapii ręki skierowane są do dzieci w wieku od 3 do 6 lat - Terapia ręki jest terapią skupiającą się na obręczy barkowej i kończynach górnych. Celem terapii jest rozwijanie motoryki małej, czyli zdolności manualnych dziecka, oraz poprawa ruchów precyzyjnych. Terapia w podejściu całościowym obejmuje ruchomość łopatek i stawów kończyn górnych oraz normalizację napięcia mięśniowego. Prowadzący- Karolina Matyja.